Jedinečná instalace – společnost Jula zdvojnásobila skladovací kapacitu s mobilními paletovými regály

  • MOVO-Jula-Sweden_1
  • MOVO-Jula-Sweden_2
  • MOVO-Jula-Sweden_3
  • MOVO-Jula-Sweden_4

Jedinečná instalace – společnost Jula zdvojnásobila skladovací kapacitu s mobilními paletovými regály

Společnost Jula je příběhem mezinárodního maloobchodního prodejce produktů pro kutily a stavebních produktů, který začal působit v druhé polovině 70. let minulého století ve Švédsku se zakladateli Lars-Göranom a Irene Blankovou, kteří vyráběli drtiče dřeva Jula. 

Současně s nárůstem poptávky po drtičích Jula narostly i potřeby týkající se náhradních dílů. Zrodila se realizace skladu. Společnost Jula zaznamenala rychlý růst a současně s prvním objednávkovým katalogem do schránek se začalo prodávat více produktů. 

Od té doby se prodej ve značné míře zvýšil, přičemž se společnost Jula opakovaně rozrůstala, aby dokázala prostorami doběhnout tento růst, a to až do doby, kdy společnost Jula znovu hledala více dodatečného místa.

Základy, na kterých se dá stavět – s celkovým počtem 220 000 paletových míst

Po dosažení plné kapacity se společnost Jula dohodla se společností Constructor na novém rozšíření skladu o rozloze 47 000 m2, který měl být postaven jako tzv. kompaktní instalace s mobilními paletovými regály zajišťujícími 110 000 paletových míst. Toto řešení téměř zdvojnásobuje skladovací kapacitu společnosti Jula tak, že poskytne jejich centrálnímu skladu celkovou kapacitu 220 000 paletových míst. Kompaktní instalace funguje jako zásobníkový sklad pro plné palety všech typů zboží, které se odebírá a dodává přímo do obchodů.

Společnost Jula si vybrala MOVO pro maximalizaci funkčnosti svého skladu. „Tento paletový regál je dostatečně vybaven vícero volitelného příslušenství, např. nočním režimem a centrálně ovládaným osvětlením. Společnost Jula skutečně optimalizovala funkčnost“, vysvětluje manažer prodeje Peter Johansson.

Nová instalace poskytuje kompaktní skladovací řešení, jehož ovládací systém mobilních regálů se propojil se stávajícími WMS společnosti Jula. Vozíky MOVO jsou ovládány pomocí softwarového systému společnosti Siemens, který vyvinuli vlastní technici společnosti Constructor ve svém německém závodu. Manažer logistiky Lennar Karlsson na toto téma dodává: „Investice těchto rozměrů musí být efektivní. Dosáhli jsme toho propojením nových regálů s naším WMS.  V budoucnu budeme moci zajistit provoz s menším počtem personálu. Všechna správa a odebírání se uskuteční prostřednictvím WMS, systém zobrazí způsob a bude koordinovat provoz našich 4 vyzdvihovacích nákladních vozidel. Náš nový prostor s rozlohou 47 000 m2 obsáhne stejné kapacity jako originální půdorys s rozlohou 100 000 m2.“

Přesouvání cest za účelem instalace 1 600 tun oceli

Instalace MOVO od společnosti Constructor byla provedena ve dvou hlavních fázích. V první fázi 10 mužů odlévalo celých 7 500 metrů kolejnic, přičemž na nich pracovali během 11 týdnů. Kolejnice vážily přibližně 270 tun a byly dodány na 15 nákladních vozidlech, které během instalace přijížděly každý druhý den.

Montážní manažer Mats Börjesson: „Tohle byla největší instalace, kterou jsme doposud ve Švédsku uskutečnili a tento sklad bude v provozu 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.“

Manažer skladu Per Lund říká: „Naší největší výzvou u tohoto čtvrtého rozšiřovaní bylo přesunutí cesty, aby bylo dosaženo efektivnější infrastruktury, což nebylo jednoduché. Také jsme museli vytvořit nový vchod do skladu a východ ze skladu, aby se zjednodušil silniční provoz, přičemž se oddělila osobní doprava od nákladní dopravy.“ Bylo to rozumné řešení, protože každý den se nakládá a vykládá přibližně 200 nákladních vozidel.

Jedinečná instalační práce

Druhá fáze instalace, regály, trvala 13 týdnů a uskutečňovalo ji až 20 instalatérů současně. Na 55 nákladních vozidlech se dodalo neuvěřitelných 13 bloků s celkovou kapacitou 54 800 paletových míst, které na místo dorazily ze závodu společnosti Constructor v Německu.

„Byla to jedinečná instalační práce. Během instalace nám každý den přijelo jedno nákladní vozidlo s materiálem. Instalaci jsme dokončili 2 týdny před plánovaným termínem, což bylo pozoruhodné, a to hlavně u projektu těchto rozměrů, dodal Mats Börjesson.

Položili jsme tím základy budoucího růstu. Na zadním konci nového skladu jsou připraveny kolejnice pro dalších 12 bloků MOVO a čekají na dodatečné regály.